Hgil

ביטוח | נזקי גוף | ביטוח לאומי | קצין תגמולים

פרויקט "יד מכוונת" של ביטוח לאומי:

פרויקט יד מכוונת הינו פרויקט המופעל על ידי חברות "פמי פרימיום" ו "מדיטון" אשר זכו במכרז, ממומנות על ידי הביטוח הלאומי, ואמורות באמצעות פקידים ורופאים מטעמן להכין את ציבור הנכים לקראת הוועדות הרפואיות ללא תשלום.

מטרת השירות לאפשר לציבור להיערך לוועדה ללא הצורך להיעזר בשירותי עורך דין.

למרות שהדבר נשמע כדאי, אין זו אלא מלכודת דבש מסוכנת, וכל כך למה:

נכה שבונה על השירות האמור, יימנע מן הסתם מקבלת ייעוץ משפטי, הוא לא ידע להיערך נכון לאורך הטיפול בתביעה, הוא לא יבחר את הרופאים הנכונים לבירור הפגימות מהן סובל ופעמים רבות יסתפק במכתבים שהרופאים המטפלים בקופת החולים יכתבו עבורו מתןך מחשבה תמימה שדי בכך כדי למצות את זכויותיו.
יתר על כן, כאשר נכה מטפל בתביעה בכוחות עצמו, לרוב הוא אינו יודע אילו זכויות נוספות יש לו מגורמים אחרים וכתוצאה מכך מפסיד זכויות שבינתיים מתיישנות ובהמשך גם נעלמות.

כאשר מתקרב מועד הוועדה והנכה ניגש לייעוץ ב "יד מכוונת", הוא יפגוש רופאים ופקידים שאינם מחויבים לו, זמנם אליו מוגבל ולכן צפוי שהתיעוד שלו ייבדק (אם בכלל) במהרה וכתוצאה מכך ההמלצות שיקבל יהיו בהתאם. 

הצוות שינחה אותו לקראת הוועדה, לא ילווה אותו בוועדה עצמה, הוא לא יוודא שהוועדה לא תחרוג מסמכותה וגם לא יסייע לו להתמודד עם אירועים המתרחשים בוועדה בזמן אמת.

לאחר שהוועדה תקבע את החלטתה, פרויקט יד מכוונת לא יבדקו עבור הנכה את פרוטוקול הוועדה וכתוצאה מכך הנכה לא ידע האם קופח או לא והאם ניתן לתקן או לא, הוא גם לא ידע האם עליו להגיש ערר או ערעור. זכותו לערור או לערער תתיישן והחלטת הוועדה תישאר כפי שהיא ללא יכולת לתקנה. 
צוות יד מכוונת מן הסתם גם לא ייצגו את הנכה בערר או בערעור אם בכל זאת יוגש.

לכך יש להוסיף תופעה שנתקלתי בה רבות בוועדות הרפואיות והיא חוסר היכולת של הנכה להביע את עצמו כראוי בזמן הוועדה. בין אם בגלל התרגשות, בין אם בגלל לחץ הזמן ובין אם מכל סיבה אחרת, נכים רבים שהיו משוכנעים שיוכלו להסביר לוועדה נכון את חומרת מצבם, גילו שבזמן אמת הצליחו לומר מס' מילים בלבד (בד"כ תלונות על כאב או צער וסבל או אמירות אחרות שאינן משפיעות משמעותית על החלטת הוועדה בעניינם).
הבאים בשערי הביטוח הלאומי והוועדות הרפואיות אינם מודעים לכך שתלונות בדבר סבל וכאבים או צער ועוגמת נפש לרוב לא יזכו (כשלעצמם) בנכות רפואית כך שאם הנכה אינו יודע אילו טענות בדיוק עליו לטעון, אזי גם אם יתגבר על כל המכשולים לעיל, הוא צפוי להיכשל בזה.

 

התוצאה של כל האמור לעיל הוא שהשירות שמטרתו אולי טובה, מוביל בסופו של יום לתוצאות קשות מאוד עבור הנכה שיוצא וזכויותיו אינן בידיו.

 

מכל הסיבות הללו, כדאי לשקול היטב את קבלת השירות והאם, אולי, כדאי בכל זאת לשכור שירותי עורך דין שיוכל למקסם את התוצאה וללוות את הנכה בכל שלבי ההליך.

לסיכום:
היד של ביטוח לאומי אולי מכוונת, השאלה רק #לאן_היא_מכוונת :-)

בהצלחה לכל הניגשים לוועדות.

 

 

בברכה,
עו"ד מירזאי אסף
09-8986444

 

 

 

*אין להסתמך על האמור ואין לראות בו תחליף לייעוץ משפטי פרטני.
 

משרד עו"ד מירזאי אסף מייצג תובעים בתביעות למימוש זכויות מול ביטוח לאומי ובכלל זה: תאונת עבודה , ניידות , תביעת פטור ממס הכנסה , נפגעי פעולות איבה , סיעוד , דמי תאונה , נכות כללית , שירותים מיוחדים , קצבת ילד נכה וכיוב'. האמור מתייחס לסוגים שונים של נזקים ופגיעות רפואיות כתוצאה מתאונה או מתחלואה ובתוך כך: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה בעבודה , רשלנות רפואית , מחלות קשות , תסמונת כאב , CRPS , RSD , כאב נוירופתי , סוגי מחלת הסרטן , כימותרפיה, הקרנות , קוליטיס , קרוהן , סוכרת , מחלות עצביות , מחלות שרירים , פגיעה בראיה ועיוורון , כאב גב , ניתוח בעמוד השדרה, ניתוח לב , צנתור הגבלת תנועה, פגיעות כתף וכיוב'.

המשרד מעניק שירות ללקוחות מאזורים רבים בארץ ובכלל זה: רעננה , כפר סבא , הוד השרון , רמות השבים , כפר מל"ל , רמת השרון , הרצליה , בצרה , קדימה , אודים , תל מונד , נתניה , כפר יונה , חדרה , טייבה , טירה , תל אביב , יפו , יהוד , פתח תקווה , חולון , בת ים , ראשון לציון , רחובות .

תפריט