Hgil

ביטוח | נזקי גוף | ביטוח לאומי | קצין תגמולים

ועדה רפואית בביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הינו גוף סוציאלי הפועל מכוח חוק הביטוח הלאומי ומטרתו לספק לאזרחי ותושבי המדינה רשת ביטחון כלכלית כאשר הם מגיעים לסיטואציה מזכה.

בין יתר הזכויות שמוקנות מכוח החוק, ישנן זכויות המבוססות על חומרת המצב הרפואי (נפגעי עבודה, נכות כללית, שירותים מיוחדים, סיעוד וכ') וככל שהמצב הרפואי חמור יותר, הזכאות הכספית גדולה יותר.

ועדות רפואיות הן האמצעי בעזרתו יודע הביטוח הלאומי להגדיר את הזכאות לגמלאות השונות וכן את שיעורן ומכאן חשיבותן לתהליך.

רבות נכתב על הוועדות ועל התנהלותן, במאמר זה נסביר מה היא הוועדה, כיצד מחושבת דרגת הנכות הרפואית והאם יש צורך בייצוג או לא.

 

הרכב הוועדה

ועדה רפואית כוללת פקיד (עובד של ביטוח לאומי) שתפקידו לטפל בפרטים הטכניים, בכלל זה לכתוב את הפרוטוקול, וכן רופא או מספר רופאים בתחומי רפואה שונים שתפקידם לקרוא את התיעוד הרפואי, לשמוע את טענות התובע, לבדוק אותו קלינית ולקבוע בסופו של דבר האם פגימה מסויימת ממנה הוא סובל מזכה בדרגת נכות ובמידה וכן, אז מה שיעורה.

 

נכות ושקלול נכויות

דרגת הנכות נקבעת בהתאם לספר הנכויות המונח בפני רופאי הוועדה (ספר הנכויות הוא קובץ תקנות אשר נחקק בשנת 1956 ) ובו רשימה מפורטת של מחלות ונזקים באברי הגוף השונים לצד אחוזי הנכות שהותאמו להם.

במידה וישנם מספר ליקויים רפואיים המקנים כל אחד בפני עצמו דרגת נכות, הוועדה מחשבת את סך כל הנכויות על דרך של "שקלול" שהוא שיטת חישוב מיוחדת בה כל דרגת נכות מעבר לזו הראשונה מחושבת לאחר הפחתת הנכות שקדמה לה.

ההיגיון מאחורי שקלול הנכויות:

הנחת המוצא הינה כי גוף שלם שווה ערך ל- 100% וכל % שמופחת ממנו מותיר אותו פחות שלם.

לכן אם פגיעה מסויימת הותירה 10% נכות, המשמעות היא שהגוף כעת פגוע ויכולתו הופחתה ב- 10% ונותרו בו 90% בלבד. לכן אם יש פגיעה נוספת המזכה אף היא בדרגת נכות בשיעור של 10%, הם יחושבו מתוך 90% שנותרו לאחר ההפחתה הראשונה ושוויים יהיה 9% בלבד (10% מ- 90 הינם 9). לכן שקלול של שתי הנכויות יהיה: 10%+10% = 19%.

 

האם רצוי להתייצב לוועדה מלווים בעו"ד (?)

תובעים אשר מגיעים להיבדק על ידי ועדה מגלים כי מדובר בהתליך קצר הנמשך בד"כ מספר דקות שם בדומה לבדיקה רגילה אצל רופא הם מתבקשים לפרט את טענותיהם ולהשיב על מספר שאלות ולאחר מכן הם נבדקים ומשוחררים לדרכם.

לכאורה פשוט ולא מצריך ידע מיוחד אך לא כך הוא.

הוועדה הינה מקצועית מאוד וממוקדת מטרה. תובעים שמגיעים לא מוכנים ולא יודעים אילו טענות עליהם לטעון או שאינם יודעים כיצד להשיב לשאלות רופאי הוועדה או שאינם מסוגלים לזהות כשלים משפטיים בזמן אמת ולעמוד על זכויותיהם, מפספסים את ההזדמנות הניתנת להם וקביעת הוועדה לאחר מכן בהתאם. 

ולא זאת בלבד, אותם מבוטחים המקבלים לידיהם בהמשך את הפרוטוקלים של הוועדות השונות (אם קיבלו), אינם יודעים ברוב המקרים כיצד לקרוא את התוכן ולא ברור להם האם מוצו זכויותיהם שמא קופחו 

לעיתים קרובות הם גם מפספסים את המועד לערער על ההחלטה והיא הופכת להיות סופית ובלתי ניתנת לשינוי.

 

ייצוג על ידי עורך דין יקנה מספר ייתרונות בולטים:

  1. עורך דין אשר יכין את התיק לקראת הוועדה ידע לזהות חוסר במסמכים ויפנה את מרשו להשיגם.
  2. עורך דין ידע גם להפנות את מרשנו למומחה רפואי נכון ולצייד אותו במידת הצורך בהערכה רפואית או בחוות דעת אשר תתמוך בטענותיו.
  3. התיעוד אשר יעמוד בפני מומחי הוועדה יעבור סינון וימוקד למסמכים העיקריים. בכך ייחסך מהוועדה הצורך לקרוא מסמכים שאינם רלוונטים והיא תתייחס לנושאים החשובים באמת.
  4. פגישת הכנה שיבצע עורך הדין למרשו תאפשר לו (לתובע) להיכנס לוועדה כשהוא יודע למקד את תלונותיו וטענותיו.
  5. עורך הדין המלווה יטען בשם מרשו ויוודא רישום עיקרי הדברים בפרוטוקול, באופן שיימנע מהוועדה להתעלם מטענות מהותיות.
  6. עורך הדין יבדוק את החלטת הוועדה בסוף התהליך וימליץ למרשו האם לערער על ההחלטה או לא.

 

עו"ד מירזאי אסף

רחוב אחוזה 100 רעננה

משרד עו"ד מירזאי אסף מייצג תובעים בתביעות למימוש זכויות מול ביטוח לאומי ובכלל זה: תאונת עבודה , ניידות , תביעת פטור ממס הכנסה , נפגעי פעולות איבה , סיעוד , דמי תאונה , נכות כללית , שירותים מיוחדים , קצבת ילד נכה וכיוב'. האמור מתייחס לסוגים שונים של נזקים ופגיעות רפואיות כתוצאה מתאונה או מתחלואה ובתוך כך: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה בעבודה , רשלנות רפואית , מחלות קשות , תסמונת כאב , CRPS , RSD , כאב נוירופתי , סוגי מחלת הסרטן , כימותרפיה, הקרנות , קוליטיס , קרוהן , סוכרת , מחלות עצביות , מחלות שרירים , פגיעה בראיה ועיוורון , כאב גב , ניתוח בעמוד השדרה, ניתוח לב , צנתור הגבלת תנועה, פגיעות כתף וכיוב'.

המשרד מעניק שירות ללקוחות מאזורים רבים בארץ ובכלל זה: רעננה , כפר סבא , הוד השרון , רמות השבים , כפר מל"ל , רמת השרון , הרצליה , בצרה , קדימה , אודים , תל מונד , נתניה , כפר יונה , חדרה , טייבה , טירה , תל אביב , יפו , יהוד , פתח תקווה , חולון , בת ים , ראשון לציון , רחובות .

תפריט