Hgil

ביטוח | נזקי גוף | ביטוח לאומי | קצין תגמולים

נזיקין (נזקי גוף) - חבלה ורשלנות.

התנהלות רשלנית גורמת לא אחת לפגיעה גופנית בבני אדם ולנזקים המותירים בהם מום.

דוגמאות למפגעים בטיחותיים כתוצאה מרשלנות: מדרכה שבורה, בור בדרך, נוזל שומני/מחליק על רצפה, מדרגות לא תקניות, מוט ברזל בולט מתוך הקיר, טיפול רפואי שגוי/מזיק כלב תוקפני המסתובב בחופשיות ללא השגחת בעליו ועוד אפשרויות רבות כיד הדמיון.

נזקי גוף עשויים להיות קלים וחולפים אך לעיתים הם חמורים ולצמיתות ומצריכים התמודדות ארוכה וקשה של הניזוק ובני משפחתו שנדרשים לשנות את אורח חייהם מן הקצה אל הקצה ולטפל ולסעוד אותו כמו גם לוותר על חלק ניכר מיכולתם התעסוקתית לטובת הטיפול. במקרים בהם הניזוק היה המפרנס העיקרי בבית המצב הופך להיות קשה עוד יותר והפגיעה בתא המשפחתי עשויה להביא אף לפירוקו.

מה עושים ? את מי תובעים ? כיצד ניתן לאמוד את שווי הנזק והאם הפיצוי שיינתן מכסה גם את הנזקים שנגרמים לבני משפחתו של הניזוק ?

שאלות אלה ואחרות מתעוררות במלוא עוצמתן במקרים מסוג זה והתשובות לא תמיד פשוטות.

במאמר קצר זה ננסה לשפוך אור על ההליך הנזיקי ולאפשר הבנה בסיסית בבחינת על קצה המזלג.

 

שם המשחק - רשלנות

דיני הנזיקין מאפשרים לתבוע נזקים במספר עילות אולם המרכזית בהן היא עוולת הרשלנות שבהתקיים התנאים הנכונים תקים זכות לפיצוי לניזוק.

פקודת הנזיקין מגדירה מהי רשלנות וקובעת מספר תנאים מצטברים לקיומה:

  1. מעשה רשלני הוא: עשיית מעשה שאדם סביר ונבון לא היה עושה באותן נסיבות, או אי עשיית מעשה שאדם סביר ונבון היה עושה באותן נסיבות.
  2. הפרת חובת זהירות: הדרישה השניה של החוק היא שהתרשלות של אדם ביחס לאדם אחר, תהא בנסיבות שלגביו יש לו חובה שלא לנהוג כפי שנהג (כלל זה הורחב בפסיקת בית המשפט וראוי למאמר העומד בפני עצמו מפאת מורכבותו).
  3. נזק - הדרישה האחרונה היא הוכחה כי המעשה הרשלני גרם נזק לאדם אחר.

הנה כי כן, מי שניזוק ממעשה רשלני שמתמלאים לגביו התנאים האמורים, זכאי לפיצוי כספי.

 

המזיק והנזק. את מי תובעים ?

לעיתים התשובה ברורה אך לעיתים קיימת מורכבות רבה. תארו לכם אדם שנגרם לו שבר פשוט ברגל בגלל מפגע הממוקם בנקודת המפגש שבין שביל הצמוד לבניין מגורים לבין מדרכה של הרשות המקומית. האדם מובא אל בית החולים לטיפול רפואי שם מבוצעת בו רשלנות רפואית שגורמת לנמק חמור וכריתת הרגל.

במקרה הזה ישנם ארבעה גורמים אפשריים לתביעה: דיירי בניין המגורים להם שייך השביל המקשר, הרשות המקומית לה שייכת המדרכה, הרופא המטפל שביצע את הרשלנות והמרכז הרפואי שהעסיק את הרופא ובמסגרתו בוצע הטיפול הרפואי המזיק.

עוה"ד העוסקים בדיני נזיקין מחזיקים במומחיות מיוחדת המאפשרת להם לבחון את המקרה על כל רבדיו באופן שמאפשר ביצוע בירור רפואי, משפטי ועובדתי להבנת פוטנציאל התביעה והנזק. במסגרת הכנת התיק ייעזרו עוה"ד לא פעם בשירותים של חוקרים פרטיים לזיהוי פרטי המעורבים וכן במומחים רפואיים המייעצים להם. בהתאם לבירור וייעוץ כאמור מתקבלת החלטה האם לתבוע גורם אחד או האם מספר גורמים בו זמנית וכן מתקבלת החלטה בנוגע לאסטרטגיה המשפטית הנכונה ואיזה בית משפט הוא הפורום הנכון לתבוע.

 

הפיצוי - שאלת השאלות:

בטרם נדון בראשי הנזק השונים שניתן לתבוע, נשאלת השאלה: מה מטרת דיני הנזיקין (?). האם להעניש את המזיק או האם להשיב את הניזוק למצבו קודם לתאונה ?

הדין הישראלי אינו מכוון להעניש את המזיק אלא להשיב את הניזוק למצבו כפי שהיה לפני התאונה. מאחר ולא ניתן להחזיר איבר שנפגע - ההשבה שבית המשפט פוסק היא כספית. למשל, אם אדם איבד אצבע - הפיצוי שיקבל אמור להיות שווה ערך לאצבע.

 

אך כמה שווה אצבע ?

תלוי.

האם זו אצבע ביד דומיננטית ? או האם זו אצבע מורה שמא מדובר בזרת וכו...

שאלה נוספת היא - מי הניזוק. לעיתים פציעות דומות יניבו לאנשים שונים פיצוי שונה בתכלית.

כך למשל, פציעה באצבעות כף היד של פסנתרן צפויה לזכות אותו בפיצוי גבוה הרבה יותר מפציעה באצבעות כף היד של שדרן רדיו.

 

תחשיב הנזק

חישוב הנזק בתביעות נזיקין מבוצע באמצעות תחשיב המוגש לבית המשפט וכולל התייחסות למרכיבי נזק רבים, בין היתר: הפסדי השתכרות שנגרמו לתובע מאז הפציעה ועד למועד עריכת התחשיב. הפסדי השתכרות הצפויים לו בעתיד לרבות הפסדים פנסיוניים וזכויות סוציאליות. עלות טיפול רפואי ועזרים רפואיים להם נזקק ויזדקק בעקבות פציעתו, בכלל זה פרוטזות, טיפולים מורכבים, טיפולי שיניים, טיפולים פסיכולוגיים וכו'. עלות נסיעות והסעות לצרכים רפואיים וטיפולים. התאמות דיור שיש לבצע בבית התובע במקרים של נכויות קשות. עזרת צד ג' להם נזקק ויזדקק התובע וזאת בין אם מדובר בעזרה מקצועית בתשלום ובין אם מדובר בעזרה של בני משפחה החורגת מעזרה מקובלת בין קרובים....

 

משא ומתן

לאחר השלבים המקדמיים, לרוב ייעשה ניסיון לסיים את התביעה בפשרה ולשם כך יתנהל משא ומתן בין עוה"ד המייצג את התובע לבין עוה"ד המייצג את הנתבע. שלב זה הינו משמעותי ביותר בהליך וככל שעורך הדין המייצג מיומן יותר, כך יגברו הסיכויים לסיים את ההליך מהר יחסית ובפיצוי גבוה.

את האמור יש לסייג בכך שלא תמיד תלויה ההצלחה במיומנות עורך הדין, שהרי לטנגו צריך שניים וישנם מקרים בהם הצד הנתבע אינו מוכן להתפשר כלל או בסכומים נמוכים. במקרים אלה בית המשפט הוא שיכריע בין הצדדים ויקבע את הזכויות.

 

לסיכום:

כפי שוודאי ניתן להבין מן האמור, ניהול הליך נזיקי אינו עניין של מה בכך וטיפול על ידי מי שאינו מיומן עשוי לגרום להפסד זכויות רבות.

בהקשר זה חשוב עוד לציין כי אירוע נזיקי אחד עשוי לעיתים להקים לניזוק זכאות כספית ממספר גופים/גורמים בו זמנית, כגון פוליסות ביטוח פרטיות, המוסד לביטוח לאומי וכיוב' ופעמים קבלת זכויות מגורם אחד גורעת מזכויות שניתן לקבל מגורם אחר. גם מטעם זה חשוב לקבל ייעוץ נכון. 

האמור הינו על קצה המזלג ואינו מהווה ייעוץ משפטי או המלצה לנהוג כך או אחרת. 

 

עו"ד אסף מירזאי.

רח' אחוזה 100 רעננה (מרכז שושן) קומה ב'.

טלפון: 09-8986444

אתר: www.lawasaf.co.il

 

 

 

משרד עו"ד מירזאי אסף מייצג תובעים בתביעות למימוש זכויות מול ביטוח לאומי ובכלל זה: תאונת עבודה , ניידות , תביעת פטור ממס הכנסה , נפגעי פעולות איבה , סיעוד , דמי תאונה , נכות כללית , שירותים מיוחדים , קצבת ילד נכה וכיוב'. האמור מתייחס לסוגים שונים של נזקים ופגיעות רפואיות כתוצאה מתאונה או מתחלואה ובתוך כך: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה בעבודה , רשלנות רפואית , מחלות קשות , תסמונת כאב , CRPS , RSD , כאב נוירופתי , סוגי מחלת הסרטן , כימותרפיה, הקרנות , קוליטיס , קרוהן , סוכרת , מחלות עצביות , מחלות שרירים , פגיעה בראיה ועיוורון , כאב גב , ניתוח בעמוד השדרה, ניתוח לב , צנתור הגבלת תנועה, פגיעות כתף וכיוב'.

בנוסף, מייצג המשרד לקוחות בתביעות נזיקין - נזקי גוף עקב תאונות ופציעות מכל הסוגים ומול כל חברות הביטוח ובתוך כך בגין: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה  בעבודה , תקיפה , אלימות ,  נשיכת כלב , תאונות ספורט , רשלנות וכיוב'.

כן מייצג המשרד לקוחות התובעים זכויות מכוח פוליסות ביטוח פרטיות (חוק חוזה ביטוח) ובכלל זה: אובדן כושר עבודה, סיעוד, תאונות אישיות, מחלות קשות, פנסיית נכות  וכיוב'

המשרד מעניק שירות ללקוחות מאזורים רבים בארץ ובכלל זה: רעננה , כפר סבא , הוד השרון , רמות השבים , כפר מל"ל , רמת השרון , הרצליה , בצרה , קדימה , אודים , תל מונד , נתניה , כפר יונה , חדרה , טייבה , טירה , תל אביב , יפו , יהוד , פתח תקווה , חולון , בת ים , ראשון לציון , רחובות .

תפריט