Hgil

ביטוח | נזקי גוף | ביטוח לאומי | קצין תגמולים

ההבדל בין קשיון ונוקשות

ההבדל בין קשיון ונוקשות*:

*מחבר המאמר: ד"ר ליאור דיין, מומחה לכירורגיה אורתופדית וכאב.

המושג קשיון שמור למצב שבו לא קיימת תנועה במפרק, מצב זה היה שכיח בעידן שלפני החלפות המפרקים.

כשהמפרק היה הרוס (הסחוס דגנרטיבי, מנוון) הפתרון היה איחוי שלו. מפרק שלא זז גם לא כואב. זה נחשב טיפול מצויין לכאבים ממקור מפרקי. היום בעידן המשתלים (ברך, ירך, כתף ועוד) קיימת גם יכולת לשמר טווחי תנועה. מצב של איחוי רפואי של מפרק נקרא "ארטרודהזיס".

כיום עדיין עושים מדי פעם איחוי של מפרקים אבל פחות מבעבר (הכי שכיח מפרק סובטלארי בקרסול אחרי שבר קשה תוך פאקי של עצם העקב למשל). קיימים מצבים תחלואתיים בהם המפרק עובר איחוי עצמוני, ואז המצב נקרא "אנקילוזיס". המחלה הקלאסית בה קיים אנקילוזיס היא "אנקילוזינג ספונדיליטיס" (ממשפחת המחלות המפרקים הדלקתיות, קרובת משפחה של ראומטואיד ארטריטיס). האיחוי הוא תוצאה של תהליך דלקתי (לא זיהומי) במפרקים.

לעיתים קרובות פוסקים יקבעו נכות בגין "קשיון" גם אם קיימת שארית תנועה במפרק. זה מצב "שקול לקשיון". 
באצבעות פוסקים אף יותר ליברליים ובמקרה של הגבלת תנועה באחד ממפרקי האצבע תפסק נכות בגין קשיון.

מצב של נוקשות במפרק, לעומת זאת, מוגדר ככזה שבו קיימת תנועה במפרק אבל היא מוגבלת (בסעיפים מופיע כ"הגבלת תנועה"). הנוקשות יכולה לנבוע מתחלואה פרקית (ארטריטיס הכי שכיח) או נוירולוגית (אחרי CVA, CP, פרקינסון). לנוקשות המפרקים הנוירולוגית הגדרות שונות (ספסטיות, ריגידיות) בהתאם למחלה שגורמת לה.

 

ההבדל בין קשיון נוח לבין קשיון שאינו נוח:

כאמור, קשיון הוא מצב של חוסר תנועה מוחלט של מפרק שיכול לנבוע מפגיעה בו או מאיחוי מכוון (כתבתי שאיחוי מפרק מבוצע נגד כאבים, כי מפרק שלא זז הוא מפרק שלא כואב).

בסעיפי המל"ל (ספר הנכויות של המוסד לביטוח לאומי) מופיע לעיתים קשיון נוח וקשיון לא נוח והשאלה היא מה ההבדל ביניהם. במקרה של אצבעות ומרפק קיימות הגדרות ספציפיות מהו קשיון נוח ומהו לא נוח. במקרה של מפרקים אחרים זה לא ברור כל כך.

בפשטות אגדיר שקשיון לא נוח הוא קשיון שבו המפרק נתון בזוית שמפריעה לתפקוד מעבר לקשיון הקיים. למשל קשיון של קרסול שבו כף הרגל בזוית של 90 מעלות (מנח פלנטיגראדי) היא קשיון נוח. לעומת זאת קשיון של קרסול שבו זוית הקרסול קטנה או גדולה מ- 90 מעלות (המקרה השני נקרא "אקוינוס") ולא מתאפשרת דריכה על כל כף הרגל אלא על קצות האצבעות או על העקב מהווה הפרעה תפקודית קשה. קשיון נוח של שורש כף היד הוא מצב שבו שורש כף היד נתונה ביישור מסויים קל, לעומת זאת קשיון לא נוח הוא מצב שבו שורש כף היד נתונה בזוית חדה בכיפוף (במצב כזה אי אפשר להפעיל טוב את האצבעות, להביא כפית לפה וכולי), קשיון נוח עמוד שדרה הוא כזה שיש איחוי בין החוליות אבל העקומות הטבעיות נשמרות, ואילו קשיון לא נוח הוא כזה שבו יש ביטול והיפוך או החמרה בזוית של העקומות (למשל קיפוזיס מוגבר באיחוי עמוד שדרה מתני, קיפוזיס במקום לורדוזיס בעמוד שדרה מתני, כיפוף של עמוד שדרה צוארי כך שהאדם הולך עם העיניים ברצפה ולא יכול להרים את הצואר לראות, כמו שקורה במקרים חמורים של אנקילוזינג ספונדיליטיס). 

 

 

מחבר המאמר: ד"ר ליאור דיין, מומחה לכירורגיה אורתופדית וכאב.

 

 

 

משרד עו"ד מירזאי אסף מייצג תובעים בתביעות למימוש זכויות מול ביטוח לאומי ובכלל זה: תאונת עבודה , ניידות , תביעת פטור ממס הכנסה , נפגעי פעולות איבה , סיעוד , דמי תאונה , נכות כללית , שירותים מיוחדים , קצבת ילד נכה וכיוב'. האמור מתייחס לסוגים שונים של נזקים ופגיעות רפואיות כתוצאה מתאונה או מתחלואה ובתוך כך: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה בעבודה , רשלנות רפואית , מחלות קשות , תסמונת כאב , CRPS , RSD , כאב נוירופתי , סוגי מחלת הסרטן , כימותרפיה, הקרנות , קוליטיס , קרוהן , סוכרת , מחלות עצביות , מחלות שרירים , פגיעה בראיה ועיוורון , כאב גב , ניתוח בעמוד השדרה, ניתוח לב , צנתור הגבלת תנועה, פגיעות כתף וכיוב'.

בנוסף, מייצג המשרד לקוחות בתביעות נזיקין - נזקי גוף עקב תאונות ופציעות מכל הסוגים ומול כל חברות הביטוח ובתוך כך בגין: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה  בעבודה , תקיפה , אלימות ,  נשיכת כלב , תאונות ספורט , רשלנות וכיוב'.

כן מייצג המשרד לקוחות התובעים זכויות מכוח פוליסות ביטוח פרטיות (חוק חוזה ביטוח) ובכלל זה: אובדן כושר עבודה, סיעוד, תאונות אישיות, מחלות קשות, פנסיית נכות  וכיוב'

המשרד מעניק שירות ללקוחות מאזורים רבים בארץ ובכלל זה: רעננה , כפר סבא , הוד השרון , רמות השבים , כפר מל"ל , רמת השרון , הרצליה , בצרה , קדימה , אודים , תל מונד , נתניה , כפר יונה , חדרה , טייבה , טירה , תל אביב , יפו , יהוד , פתח תקווה , חולון , בת ים , ראשון לציון , רחובות .

תפריט