Hgil

ביטוח | נזקי גוף | ביטוח לאומי | קצין תגמולים

האבחון הנוירופסיכולוגי

האבחון הנוירופסיכולוגי*:

*מחבר: אמיר כץ, נוירופסיכולוג - מומחה בפסיכולוגיה שיקומית.

מהו אבחון נוירופסיכולוגי, מה הוא כולל ומתי כדאי להפנות לאבחון ?

המטרה העיקרית של האבחון הנוירופסיכולוגי הוא להעריך את הביטויים ההתנהגותיים של הירידה בתפקוד המוחי בעזרת מבחנים, תצפית ומדדים איכותיים שונים.

 בעוד שהדמיה מוחית (כגון: MRI) יכולה לתת מידע על שלמותם של המבנים המוחיים, אבחון נוירופסיכולוגי מאפשר לחשוף גם ביטויים עדינים יותר של פגיעה בתפקוד המוח או בעיות הנמצאות בשלבים ראשוניים של היווצרותן. אבחון נוירופסיכולוגי משמש גם לזיהוי תחומי חוזק ויכולת שמורה על מנת להמליץ, בהתאם, על תהליכי הטיפול והשיקום המיטביים. לעיתים נערך אבחון נוירופסיכולוגי חוזר לשם בדיקת השיפור שחל אצל אדם שעבר פגיעה מוחי לאחר זמן, או לשם בדיקת היעילות של תהליכי טיפול שונים. האבחון הנוירופסיכולוגי מאפשר גם לערוך אבחנה מבדלת בין בעיות שונות הנותנות ביטויים התנהגותיים דומים כגון אבחנה בין ירידה בזיכרון הנובעת מדיכאון לעומת קשיים בזכירה הנובעים מליקוי בתפקוד המוחי.

מה בודקים? אבחון נוירופסיכולוגי כולל העברה של מבחני משכל כלליים המאפשרים הן ללמוד על רמת התפקוד הנוכחי של האדם והן בגלל עמידותם היחסית לנזקים מוחיים, גם ללמוד על תפקודו של האדם קודם לפגיעה. בנוסף, מעבירים מבחנים שנועדו לבדוק תפקודים קוגניטיביים ספציפיים כגון: תהליכי קשב, תהליכי למידה וזיכרון, כישורי תפיסה וארגון במרחב, מהירות החשיבה, יכולות גרפו-מוטוריות ותפקודים אקזקוטיביים (בקרה מנטלית, תכנון, ארגון, הסקה ופתרון בעיות). בהתאם לצורך, מועברים גם מבחנים להערכת מצבו הרגשי של הנבדק, אישיותו, המיומנויות אקדמיות שלו ונטיותיו התעסוקתיות. בהקשר של הערכה לצרכים משפטיים מעבירים גם מבחנים לבדיקת המוטיבציה של הנבדק ולשם בירור קיומן של הטיות בביצוע, כגון: התחזות (על מבחנים להתחזות אכתוב יותר בהרחבה בפוסטים הבאים).

מתי כדאי להפנות לאבחון? מומלץ להעביר אבחון נוירופסיכולוגי בכל המקרים בהם קיים חשש לחבלה מוחית הפוגעת בתפקוד הקוגניטיבי של האדם או גורמת לשינויים בהתנהגותו. השאלות אותן מנסים לברר הפונים כוללות ניסיון לאבחן או לשלול ירידה קוגניטיבית, לתאר מהו היקפה של הירידה בתפקוד הקוגניטיבי ובהתנהגות בחיי היומיום ולשם המלצות על דרכי התערבות וטיפול מתאימות. 
מתי לדעתכם הכי יעיל להעביר אבחון נוירופסיכולוגי? במקרים של חבלה מוחית קשה? או מתונה? בניגוד למחשבה הראשונית, אבחון נוירופסיכולוגי מסייע במיוחד במקרים בהם קיימת ירידה קלה יחסית או מתונה בלבד ברמת התפקוד המוחי, כגון לאחר זעזוע מוח. במקרים אלו הפונה מתלונן על ירידה בריכוז או בזיכרון ועל שינויים התנהגותיים כגון עצבנות או אימפולסיביות והוא אינו מגלה חסר נוירולוגי אחר (כגון שיתוק או חולשה בפלג גוף). במקרים אלו בדיקות הדמייה מוחית אינן מצביעות על קיומה של בעיה, אך הפונה או בני משפחתו מרגישים שחלה ירידה משמעותית בתפקוד היומיומי, הקוגניטיבי וההתנהגותי. 
יש לציין שמעבירים אבחון נוירופסיכולוגי גם במקרים בהם הבדיקה הנוירולוגית מצביעה על ירידה משמעותית יותר בתפקוד המוחי, אלא שאז השאלה האבחונית מתייחסת לתיאור ואפיון הביטויים של הנזק המוחי ולמדידת היקף השפעתם על ההתנהגות.

*מחבר: אמיר כץ, נוירופסיכולוג - מומחה בפסיכולוגיה שיקומית.

 

 

משרד עו"ד מירזאי אסף מייצג תובעים בתביעות למימוש זכויות מול ביטוח לאומי ובכלל זה: תאונת עבודה , ניידות , תביעת פטור ממס הכנסה , נפגעי פעולות איבה , סיעוד , דמי תאונה , נכות כללית , שירותים מיוחדים , קצבת ילד נכה וכיוב'. האמור מתייחס לסוגים שונים של נזקים ופגיעות רפואיות כתוצאה מתאונה או מתחלואה ובתוך כך: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה בעבודה , רשלנות רפואית , מחלות קשות , תסמונת כאב , CRPS , RSD , כאב נוירופתי , סוגי מחלת הסרטן , כימותרפיה, הקרנות , קוליטיס , קרוהן , סוכרת , מחלות עצביות , מחלות שרירים , פגיעה בראיה ועיוורון , כאב גב , ניתוח בעמוד השדרה, ניתוח לב , צנתור הגבלת תנועה, פגיעות כתף וכיוב'.

בנוסף, מייצג המשרד לקוחות בתביעות נזיקין - נזקי גוף עקב תאונות ופציעות מכל הסוגים ומול כל חברות הביטוח ובתוך כך בגין: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה  בעבודה , תקיפה , אלימות ,  נשיכת כלב , תאונות ספורט , רשלנות וכיוב'.

כן מייצג המשרד לקוחות התובעים זכויות מכוח פוליסות ביטוח פרטיות (חוק חוזה ביטוח) ובכלל זה: אובדן כושר עבודה, סיעוד, תאונות אישיות, מחלות קשות, פנסיית נכות  וכיוב'

המשרד מעניק שירות ללקוחות מאזורים רבים בארץ ובכלל זה: רעננה , כפר סבא , הוד השרון , רמות השבים , כפר מל"ל , רמת השרון , הרצליה , בצרה , קדימה , אודים , תל מונד , נתניה , כפר יונה , חדרה , טייבה , טירה , תל אביב , יפו , יהוד , פתח תקווה , חולון , בת ים , ראשון לציון , רחובות .

תפריט