Hgil

ביטוח | נזקי גוף | ביטוח לאומי | קצין תגמולים

כך מפקיר ביטוח לאומי את מלאכת קביעת הנכות בתחום הכאב בידיי מומחים שאינם בקיאים בתחום הכאב.

 

במשך שנים הפקיר הביטוח הלאומי את הסובלים מכאבים כרוניים על ידי כך שהפקיד את מלאכת קביעת נכותם בידיי רופאים שאינם מומחי כאב. 

במהלך שנת 2009 הכירה המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל במקצוע רפואת שיכוך הכאב והוסיפה אותו לשורת המקצועות הרפואיים בהם ניתן לקבל תואר מומחה. על פי נוסח התקנות כיום - רופא המבקש לקבל תעודת מומחה בתחום שיכוך הכאב, נדרש, מעבר להתמחותו הספציפית, לעבור הכשרה נוספת בת 27 חודשים מהם 21 חודשים במרפאה או ביחידה לרפואה לשיכוך כאב; שלושה (3) חודשים בנוירולוגיה ועוד שלושה (3) חודשים בתחום ההרדמה.

הכרה זו של ההסתדרות המדעית והדרישה שנקבעה בתקנות משמען אחת: מדובר בתחום רפואי העומד בפני עצמו ומצריך ידע מיוחד אשר אין לרופא שלא הוכשר כדין.

אלא שכל זאת, כך נראה, לא הרשים את המוסד לביטוח לאומי אשר הנחה את רופאי הוועדות הרפואיות במשך שנים- לא למנות מומחי כאב לקביעת דרגת נכותם של פצועים וחולים הסובלים ממחלות כאב אלא לקבוע בעצמם ועל פי שיקול דעתם. כך גם קרה ללקוח משרדנו בשנת 2015 במסגרת ועדה רפואית בסניף הביטוח הלאומי בכפר סבא, שם סירב הרופא הפנימאי למנות מומחה כאב לקביעת נכותו של מבוטח הסובל ממחלת כאב קשה, ונימק את החלטתו בכך שהביטוח הלאומי אינו ממנה מומחים בתחום הכאב.

עמדתי על כך שדרישתי למינוי מומחה תתועד בפרוטוקול הוועדה כדי שלא יכחישו בהמשך, ועוד באותו יום נשלח מכתב למוסד לביטוח לאומי בדרישה כי יבהיר את תשובתו של המומחה וינמק מדוע הורה למומחים שלא למנות מומחי כאב.

 

אולם כמצופה, ביטוח לאומי לא התרגש. גם לא אנחנו. הוא מתמהמה במתן התשובה? מעוניין לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח? זה כמובן לא יקרה. דינם של עשרות אלפי מבוטחים לא יחרץ באופן הזה. לפיכך, פניתי למשרד מבקר המדינה על מנת שיחקור לעומק את התנהלותו התמוהה והמקפחת של המוסד לביטוח לאומי ובמקביל התחלתי לפעול על פי כללים משפטיים שנקבעו בפסיקה, במסגרתם ניתן לחייב את הביטוח הלאומי למנות מומחים בתחומי רפואה ספציפיים (והרי תחום הכאב הוא תחום ספציפי), והתחלתי לדרוש בכל תיק של חולה כאב - מינוי של מומחה כאב.

לא היה פשוט ואף נדרשנו לא פעם למחלוקת בעניין הזה בבתי הדין, אולם בסופו של דבר הביטוח הלאומי נאלץ לשנות את גישתו והחל לבדוק מבוטחים באמצעות מומחי כאב, לא את כולם, לא בקלות, אך החל לבדוק ולקבוע נכויות בגין כאב.

היום המצב עדיין לא פשוט. אם אדם לא יודע כיצד לגרום לביטוח הלאומי למנות מומחה כאב, הוא ייבדק על ידי מומחה חסר התמחות בכאב. 

אם הגעתם עד לכאן, אתם ודאי שואלים מדוע חשוב לנו שלקוחות הסובלים מכאב כרוני יוכרו לעניין זה, אז נשיב כי מבחינתנו כאב הוא כמו כל מחלה אחרת וחשוב שתקבל את היחס המתאים. בנוסף, כאב הוא נכות נפרדת ונוספת, כך שאם אדם זכאי לנכות אורתופדית בגלל שבר שנגרם לו, ובנוסף הוא פיתח כאב כרוני, אנו נדרוש עבורו נכות גם עבור השבר וגם עבור הכאב, כך שדרגת נוכתו הסופית תהיה גבוהה יותר וכפועל יוצא תזכה בזכויות כספיות גבוהות יותר.

חשוב לזכור שדמי ביטוח לאומי שאנו משלמים אמורים לקנות לנו את השקט הכלכלי בזמנים של פגיעה ואובדן כושר עבודה ולכן יש חשיבות רבה לדאוג לכך שהמערכת תפעל נכון לטובת הציבור. 

אנו נמשיך להיאבק למען חולי הכאב בארץ ונעשה את כל שנדרש כדי שלקוחות משרדנו ימצו את זכויותיהם עד תום. 

עו"ד אסף מירזאי

(נזיקין ביטוח, ביטוח לאומי - רענננה)

(אין לראות באמור או במה שלא נאמר לעיל משום ייעוץ משפטי או אחר)

 

משרד עו"ד מירזאי אסף מייצג תובעים בתביעות למימוש זכויות מול ביטוח לאומי ובכלל זה: תאונת עבודה , ניידות , תביעת פטור ממס הכנסה , נפגעי פעולות איבה , סיעוד , דמי תאונה , נכות כללית , שירותים מיוחדים , קצבת ילד נכה וכיוב'. האמור מתייחס לסוגים שונים של נזקים ופגיעות רפואיות כתוצאה מתאונה או מתחלואה ובתוך כך: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה בעבודה , רשלנות רפואית , מחלות קשות , תסמונת כאב , CRPS , RSD , כאב נוירופתי , סוגי מחלת הסרטן , כימותרפיה, הקרנות , קוליטיס , קרוהן , סוכרת , מחלות עצביות , מחלות שרירים , פגיעה בראיה ועיוורון , כאב גב , ניתוח בעמוד השדרה, ניתוח לב , צנתור הגבלת תנועה, פגיעות כתף וכיוב'.

בנוסף, מייצג המשרד לקוחות שנפגעו בתאונות דרכים בכל סוגי הנזקים והפגיעות.

המשרד מעניק שירות ללקוחות מאזורים רבים בארץ ובכלל זה: רעננה , כפר סבא , הוד השרון , רמות השבים , כפר מל"ל , רמת השרון , הרצליה , בצרה , קדימה , אודים , תל מונד , נתניה , כפר יונה , חדרה , טייבה , טירה , תל אביב , יפו , יהוד , פתח תקווה , חולון , בת ים , ראשון לציון , רחובות .

תפריט