Hgil

ביטוח | נזקי גוף | ביטוח לאומי | קצין תגמולים

ביטוח לאומי - זכויות לנפגעי פעולות איבה

על רקע האירועים האחרונים ראיתי לנכון לפרסם מידע לציבור בנוגע לזכויות של נפגעי פעולות איבה.

ראשית נסביר מהי פעולת איבה ומי יכול להיחשב כנפגע הזכאי לזכויות:

 

פעולת איבה על פי החוק היא אחת מאלה:

 

  1. פגיעה ממעשה אלימות, שמטרתו העיקרית פגיעה באדם בשל השתייכות למוצא לאומי-אתני, ובלבד שהוא נובע מהסכסוך הישראלי-ערבי;
  2. פגיעה ממעשה אלימות, שמטרתו העיקרית פגיעה באדם בשל השתייכות למוצא לאומי-אתני, אשר נעשה בידי ארגון טרוריסטי שעליו הכריזה הממשלה לפי סעיף 8 לפקודת מניעת טרור, התש"ח-1948, למעט ארגון שהוא כוחות אויב, או שהוא נעשה בשליחותו או מטעמו של ארגון כאמור.
  3. פגיעה בשגגה מידי אדם עקב פעולת איבה של כוחות אויב, או פגיעה בשגגה בנסיבות שהיה בהן מקום לחשש סביר כי תבוצע פעולת איבה כאמור;
  4. פגיעה מנשק שהיה מיועד לפעולת איבה של כוחות אויב, או פגיעה מנשק שהיה מיועד נגד פעולה כאמור אף אם לא הופעל, למעט פגיעה שנפגע בה אדם בגיל 18 ומעלה אגב ביצוע פשע או עבירה אחרת שיש בה זדון או רשלנות פושעת;
  5. פגיעה מפעולות של כוחות צבאיים או צבאיים למחצה או בלתי סדירים של מדינה עוינת לישראל, בכלל זה פגיעה מפעולות של ארגון עוין לישראל או פעולות שבוצעו תוך סיוע לאחד מאלה, בשליחותם או מטעמם או על מנת לקדם מטרותיהם ובלבד שאם פעולות האיבה כאמור אירעו מחוץ לישראל (לרבות השטחים) – מטרתן היתה פגיעה בישראל;

  

מיהו "נפגע":

כל אדם שנפגע פגיעת איבה והוא אחד מאלה:

  1. תושב ישראל, בין שנפגע בישראל ובין מחוצה לה;
  2. אזרח ישראלי, שנפגע בישראל או באזור יהודה ושומרון וחבל עזה;
  3. אזרח ישראלי, שנפגע מחוץ לישראל או לאזור יהודה ושומרון וחבל עזה, בטרם חלפה שנה מהמועד שבו חדל להיות תושב ישראל;
  4. מי שנכנס לישראל על פי אשרה או רשיון שניתנו לפי חוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952, לרבות מי שנכנס לישראל מכוח צו מיוחד או בפטור מהצורך באשרה או ברשיון (דיפלומטים וכו').

מכאן שכל מי שעונה להגדרה הנ"ל וניזוק כתוצאה מפעולה של מפגע בשל מוצא לאומי אתני, הינו נפגע פעולות איבה, אף אם נפגע בשגגה כתוצאה ממעשה איבה שאירע באותה עת והפעולה לא כוונה אליו ישירות.

 

הזכויות לנפגעים:

נפגעי איבה ובני משפחתם שסבלו מפגיעה גופנית כתוצאה מפעולת איבה, פיזית או נפשית, זכאים לתבוע את זכויותיהם לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה באמצעות המוסד לביטוח לאומי.

זכויותיהם הכספיות מחושבות לפי חוק הנכים תגמולים ושיקום (נכי צה"ל) ונגזרים משיעור הנכות שנקבעת על ידי המוסד לביטוח לאומי.

מעבר לתגמול הכספי, זכאים נפגעים ובני משפחותיהם להטבות שנועדו לסייע ולתמוך בהם במהלך תקופת החלמתם ובכלל זה שיקום, מענקים וכיוב'.

גובה המענקים והתגמולים מחושבים על פי שכרם של עובדי מדינה ולא לפי הכנסתו בפועל של הנפגע (בשונה מענף נפגעי עבודה בביטוח הלאומי למשל).

 

תביעת הזכות

יש חשיבות רבה לרישום הרפואי הסמוך לקרות הפגיעה ולכן יש לפנות לקבלת טיפול בסמוך ככל האפשר לקרות המקרה ולדווח באופן ברור ומפורש שמדובר בפגיעה במסגרת פעולת איבה.

את התיעוד הרפואי יש להגיש בצירוף תביעה מתאימה לסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריכם וזאת בתוך שנה מקרות המקרה (הגשה לאחר שנה פוגמת בזכויות). הביטוח הלאומי יעביר את התביעה והמסמכים הרפואיים לאישור הרשות המאשרת במשרד הביטחון אשר תבדוק ותחליט האם הפגיעה היא פגיעת איבה או לא.

רק לאחר שהרשות המאשרת קובעת שמדובר בפגיעת איבה, ניתן לדרוש זכויות מהביטוח הלאומי.

לאחר שניתנת הכרה כאמור, על הנפגע להגיש לסניף הביטוח הלאומי תביעה לתגמול נכות.

המוסד לביטוח לאומי יזמן את הנפגע לעמוד בפני ועדות רפואיות והן יקבעו האם נותרה לו נכות כתוצאה מן הפגיעה (פיזית ו/או נפשית) וכן האם היא זמנית או קבועה כמו גם מהו שיעורה.

בהתאם לדרגת הנכות שתקבע הוועדה הרפואית תיקבע הזכאות למענק/תגמולים וזכויות.

 

הזכויות

בין יתר הזכויות להן זכאים נפגעי פעולות איבה:

מענק נכות חד פעמי; תגמולים חודשיים; שיקום; טיפולים רפואיים; ציוד עזר; סיוע ברכישת רכב; החזרי הוצאות ניידות; טיפולים פסיכולוגיים; טיפולי שיניים; החזרי הוצאות רפואיות; סיוע בתעסוקה וכיוב'.

*כמובן שלא כל נפגע זכאי לכל הזכויות, כל מקרה נבחן לגופו ובהתאם למידת הזכאות כך ההטבות.

 

המלצתנו הינה להיוועץ בעו"ד בטרם פניה למיצוי זכויות מסוג זה.

 

עו"ד מירזאי אסף.

(נזיקין ביטוח, ביטוח לאומי - רענננה)

 

*האמור הינו מידע כללי ואינו בא להחליף ייעוץ משפטי פרטני.

 

משרד עו"ד מירזאי אסף מייצג תובעים בתביעות למימוש זכויות מול ביטוח לאומי ובכלל זה: תאונת עבודה , ניידות , תביעת פטור ממס הכנסה , נפגעי פעולות איבה , סיעוד , דמי תאונה , נכות כללית , שירותים מיוחדים , קצבת ילד נכה וכיוב'. האמור מתייחס לסוגים שונים של נזקים ופגיעות רפואיות כתוצאה מתאונה או מתחלואה ובתוך כך: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה בעבודה , רשלנות רפואית , מחלות קשות , תסמונת כאב , CRPS , RSD , כאב נוירופתי , סוגי מחלת הסרטן , כימותרפיה, הקרנות , קוליטיס , קרוהן , סוכרת , מחלות עצביות , מחלות שרירים , פגיעה בראיה ועיוורון , כאב גב , ניתוח בעמוד השדרה, ניתוח לב , צנתור הגבלת תנועה, פגיעות כתף וכיוב'.

המשרד מעניק שירות ללקוחות מאזורים רבים בארץ ובכלל זה: רעננה , כפר סבא , הוד השרון , רמות השבים , כפר מל"ל , רמת השרון , הרצליה , בצרה , קדימה , אודים , תל מונד , נתניה , כפר יונה , חדרה , טייבה , טירה , תל אביב , יפו , יהוד , פתח תקווה , חולון , בת ים , ראשון לציון , רחובות .

תפריט