Hgil

ביטוח | נזקי גוף | ביטוח לאומי | קצין תגמולים

קביעת נכות במחלות כאב עצביות - מבחני תגר

קביעת נכות במחלות כאב עצביות - מבחני תגר*:

*מחבר: ד"ר ליאור דיין, מומחה בכירורגיה אורתופדית וכאב.

הבדיקה הגופנית היא החשובה ביותר בקביעת נכות ונכון הדבר גם כשמדובר בפגיעות עצביות.

קיימים מספר מבחנים בבדיקה הגופנית שנקרים "מבחני תגר" שבהם אנחנו מנסים להפיק לחץ מכוון על עצב מסויים ולייצר תחושת כאב שהמטופל מתאר לנו שקיימת. למה אנחנו עושים זאת? כי את הנבדק אנחנו רואים מספר דקות והוא חי עם עצמו 24 שעות ביממה. לכן בפרק הזמן הקצר שיש לנו אנחנו צריכים ליצור תנאי קיצון שידמו את הכאבים שלו. 
עצבים הם כמו כבלי חשמל והם יכולים להילחץ בכל מקום לאורכם. קיימות נקודות לאורך המסלול שיותר מועדות לפורענות בגלל הנתונים הטבעיים באיזור, נקודות אלה הן איזור המוצא של העצבים מחוט שדרה אל שאר הגוף. הפורמינות – הן תעלות בעמוד שדרה דרכן יוצאים עצבים וקיימים מספר גורמים שיכולים להצר אותן. הגורם העיקרי הוא שינויים ניווניים של חוליות השדרה הגורמות ליצירת אוסטאופיטים (זיזי עצם) שלוחצים על העצב. גורמים אחרים קלאסיים הם בלטי דיסק וגידולים למיניהם. 
העצב יכול לסבול לחצים גדולים מבלי להיפגע, אולם אם קיים לחץ גדול מדי או לחץ אקוטי העצב יגיב במספר דרכים: ירידה בתפקוד שלו (תחושה, מוטוריקה, רפלקסים וכו) ו/או ביצירת כאבים. 
אדם בא לקליניקה ומתלונן על כאב לאורך הרגל שמתאים לפיזור עצבי L4. אנחנו סבורים כי קיים לחץ על עצב זה. כדי לבדוק האם באמת לחץ אנחנו משתמשים במבחני תגר בהם אנחנו מותחים את העצב. בגלל שהוא לחוץ במוצאו הוא לא יכול להימתח ואז הוא משדר כאב. אלה מבחני לסג SLR שבהם אנחנו מותחים את עצב הסכיאטי ומפיקים את הכאב. אם הכאב מופק בזוית כיפוף הירך עד 50 מעלות המבחן נחשב חיובי ומרמז כי קיים לחץ על אחד העצבים שמהוים את הסכיאטי באיזור מוצאו. זה יכוון אותנו לשלוח לבדיקות הדמיה כדי לוודא מהו הגורם הלוחץ. 
קיימים מבחני תגר נוספים לדוגמת מבחן ספורלינג שהוא מבחן שבודק לחץ על שורשי הצואר. תנועת רוטציה הטיה ויישור יתר של הצואר גורמת ללחץ על מוצא עצבים צואריים. אם יש עצב לחוץ ממילא על ידי דיסק או אוסטאופיט, שילוב תנועות אלה יגרום ללחץ גדול יותר בזמן אמת בבדיקה ולכאב מקרין לאורך היד. זה יכוון אותנו לחשוב שקיים לחץ עצבי במוצא שורש צוארי ויכוון אותנו להמשך בירור וטיפול. 
חשוב לזכור שתוצאות בדיקה חיובית של מבחני תגר אינה מקנה כשלעצמה נכות אלא אם כן היא משולבת בממצאים אחרים הדמייתיים וקליניים ומעבדתיים. 
להדגמת הבדיקות תיכנסו לכתובות:
https://www.youtube.com/watch?v=uo0vZZdN854

 

https://www.youtube.com/watch?v=h8GxF73P6GQ

 
 
*מחבר: ד"ר ליאור דיין, מומחה בכירורגיה אורתופדית וכאב.
 
 
 
 

משרד עו"ד מירזאי אסף מייצג תובעים בתביעות למימוש זכויות מול ביטוח לאומי ובכלל זה: תאונת עבודה , ניידות , תביעת פטור ממס הכנסה , נפגעי פעולות איבה , סיעוד , דמי תאונה , נכות כללית , שירותים מיוחדים , קצבת ילד נכה וכיוב'. האמור מתייחס לסוגים שונים של נזקים ופגיעות רפואיות כתוצאה מתאונה או מתחלואה ובתוך כך: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה בעבודה , רשלנות רפואית , מחלות קשות , תסמונת כאב , CRPS , RSD , כאב נוירופתי , סוגי מחלת הסרטן , כימותרפיה, הקרנות , קוליטיס , קרוהן , סוכרת , מחלות עצביות , מחלות שרירים , פגיעה בראיה ועיוורון , כאב גב , ניתוח בעמוד השדרה, ניתוח לב , צנתור הגבלת תנועה, פגיעות כתף וכיוב'.

בנוסף, מייצג המשרד לקוחות בתביעות נזיקין - נזקי גוף עקב תאונות ופציעות מכל הסוגים ומול כל חברות הביטוח ובתוך כך בגין: תאונת דרכים , תאונה ברחוב , תאונה  בעבודה , תקיפה , אלימות ,  נשיכת כלב , תאונות ספורט , רשלנות וכיוב'.

כן מייצג המשרד לקוחות התובעים זכויות מכוח פוליסות ביטוח פרטיות (חוק חוזה ביטוח) ובכלל זה: אובדן כושר עבודה, סיעוד, תאונות אישיות, מחלות קשות, פנסיית נכות  וכיוב'

המשרד מעניק שירות ללקוחות מאזורים רבים בארץ ובכלל זה: רעננה , כפר סבא , הוד השרון , רמות השבים , כפר מל"ל , רמת השרון , הרצליה , בצרה , קדימה , אודים , תל מונד , נתניה , כפר יונה , חדרה , טייבה , טירה , תל אביב , יפו , יהוד , פתח תקווה , חולון , בת ים , ראשון לציון , רחובות .

תפריט